« Svibanj 2024 »

31. obljetnica pada Vukovara (18. 11. 1991. – 18. 11. 2022.)
Autor: Sandra Andabaka, 17. 11. 2022.

U našoj školi obilježava se Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Napad na Vukovar najavljen je 24. kolovoza kada avioni JRV – a (Jugoslavensko ratno vazduhoplovstvo) napadaju hrvatske snage na silosu Đergaj, u blizini Borova Sela. Pritom, Luka Andrijanić ruši jedan neprijateljski avion,  koji je ujedno bio prvi avion oboren u Domovinskom ratu. Idućeg dana započela je krvava bitka za Vukovar. Opsada grada trajala je  87 dana, nakon čega srpski paravojni odredi, potpomognuti oklopnim jedinicama i pješaštvom JNA ulaze u grad. Nakon toga uslijedio je novi pakao za vukovarske civile, branitelje i ranjenike – pakao Ovčare, gdje je ubijeno oko 200 ljudi, većinom ranjenika iz vukovarske bolnice.

Tijekom mjeseca rujna, naši osmaši, posjetili su Grad Heroj-Vukovar, kojeg su nakon dvodnevnog posjeta, napustili puni dojmova. Svoje dojmove, iznijele su, u obliku sastava učenice 8.b razreda, Tara Marmilić i Lara Marić, koji je izložen na jednom od školskih panoa. Tijekom tekućeg tjedna, hol naše škole, prigodno je ukrašen. Za izgled „školskog predsoblja“ zaslužni su; prof. likovne kulture Koraljka Boršić Sanković s Likovnom grupom i prof. povijesti Ivo Petričević.

Od politike izdan, od heroja spašen, od naroda nikad zaboravljen!

Siniša Glavašević: Priča o gradu

Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam još jučer smatrao nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad?

Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetlištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjiv i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom?

Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka?

Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u… …vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se.

Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac – netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema?

Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa.

Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost.

I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad – to ste vi.

Siniša Glavašević bio je vukovarski novinar koji je cijelo  vrijeme izvještavao iz opkoljenog grada, a život je izgubio na Ovčari.

Pogledajte kako su naši učenici obilježili ovaj dan.

Paljenje svijeća ispred crkve

Paljenje svijeća PŠ Rukavac

Posjet osmih razreda Vukovaru

Izložba u holu škole - radovi učenika pod mentorstvom prof. likovne